środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy sztachetki z plastiku na plot i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na sztachety PVC z Malborka na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku z Rabskiej-Zdrój wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na balustrady PVC na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztachety plastykowe na plot i bramkę sztachetowa stawia się z głazów różnorodnego konturu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nietypowych układach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz