wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie zabezpieczone płoty drewniane szybko się eksploatują oraz mogą nieodwołalnie stracić swój dotychczasowy urok i właściwości. Decydując się na używanie drzewa na płot pożądane byłoby poznać rodzaje pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelakie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba rozpocząć od należytego oraz dokładnego przygotowania towaru na płot, bowiem od tego zależy wynik końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do osłony i ozdoby płotów z drzewa niezbędne jest skontrolowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Jak ochronimy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, trzeba nanosić kolejne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od środka, jednakże nie wytworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Ochronione w ten sposób płot pozostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu zabezpieczy ogrodzenie przed ujemnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im mnóstwo uwagi oraz troski.

Zgoła inaczej jest w wypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ten typ płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji dlatego służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz